SEGUIMENT METEOROLÒGIC - GENER 2013

  • Veurem veurem..en mauri coloca la baixa per al nord als pirineus..aixì seria terrible per ploure per aquí.. :unsure:
    A tv1 posen xàfegs però tampoc pluges generals aquí..enfí..no se que pensar i menys amb aquest vent que fa mal de cap.. :blink:
    Salut.

  • Buff! Situació molt interessant la que se'ns presenta!

    Jo crec que a TV3 no han dit res principalment per dos motius, que al cap i ala fi van relacionats entre sí:

    El primer és que cau en cap de setmana, i ja se sap que TV3 sempre ha tingut més "dificultats" en dir que faria mal temps quan coincideix amb el finde, i el segon, que és causa directa del primer, és que no hi ha res assegurat.

    Estem a dimecres i la borrasqueta mediterrània és molt petita i, per tant, molt imprevisible. Si decideix moure's de posició, podem tenir uns quants núvols i algunes pluges en algun extrem del país, o bé pluges generals.

    I per més inri, segons com es configurin les peces, la cota de neu pot ser de 1200 metres o molt més baixa, amb el que això comportaria.

    Ara bé, que no hagin dit que plouria ho entenc, però no fer menció directa a que la situació pot ser de pluges pel cap de setmana, no tant.

    Sigui com sigui, encara estem a dimecres, falten actualizacions de mapes (tot just ara mirarem el GFS), i està tot molt verd. Molt a tocar, però molt verd. És el que té el clima mediterrani... i el que el fa tan especial i adictiu.

    [color=#0000ff]Sant Vicenç de Castellet, poble situat al sud de la comarca del Bages, a 200msnm.[/color]

  • Ostras, 79 km/hr en mi estación, la racha máxima que he medido desde que la tengo, hace año y medio. Las estaciones de la zona no reflejan ni de lejos esas rachas, andan entre 50 y 60 km/hr, pero os juro que no estoy ahí al lado de la veleta, soplando! :P

    2024: 616 mm; 2023: 322 mm; 2022: 249 mm; 2021: 363 mm; 2020: 811 mm; 2019: 469 mm; 2018: 929 mm; 2017: 362 mm; 2016: 540 mm; 2015: 387 mm; 2014: 530 mm; 2013: 579 mm; 2012: 506 mm
    http://www.meteovilanova.com.es/actual.htm
    Vilanova i la Geltrú

  • Ostras, 79 km/hr en mi estación, la racha máxima que he medido desde que la tengo, hace año y medio. Las estaciones de la zona no reflejan ni de lejos esas rachas, andan entre 50 y 60 km/hr, pero os juro que no estoy ahí al lado de la veleta, soplando! :P

    Hola, jo sóc el de l'estació d'aiguacuit i he registrat un cop màxim de 55 Km/h

  • Hola!
    doncs sí , a TV3 no s'han mullat de cara a dissabte /diumenge...com és habitual i normal..si diuen q hi haurà nevades i a cotes baixes potser la gent no va a les estacions i llavors tot son trucades...també queden molteshores i les coses com bé sabem poden canviar, així que en part, fan bé de no crear massa expectatives de cara alcap de setmana
    13,3ºC i 43% d'humitat
    salut!

  • Bona tarda, companys si en Mauri no ha dit res de altre mon,pel cap de setmana, es sencillament per que no veuen res destacable, o lo possem molt dubtos lo que pot passar, tenim que anar de peus a terra, en Mauri es un excelent professional, jo sincerament veig la zonal forta, pero una zonal no te que presentar sempre "sol y buen tiempo", isos altes, pot comportar tot el contrari, inestabilitat acusada i precipitacions a cotes mitjanes, aixo si algunes vegades, B)

    Vilanova del Cami 310 metres, al costat d'Igualada, clima mediterrani continental , 520mm anual, 5,6ºC mitjana gener, 22,8ºC mitjana juliol, 14,2ºC mitjana anual, extremada irregularitat pluviométrica.visc a un lloc incompatible amb la neu i la pluja,el poble mes meteoavorrit del mon

  • Hola, jo sóc el de l'estació d'aiguacuit i he registrat un cop màxim de 55 Km/h


    Hola, Marc! Sí, por eso lo decía, entre Cubelles, Vilafranca, Vilanova, Sant Pere y alguno más que he mirado de la zona no se acerca nadie a estas rachas. También es cierto que tengo una buena ubicación para recoger datos de viento, si acaso el peor ángulo es el SSW, pero lo demás, todo superdespejado.

    2024: 616 mm; 2023: 322 mm; 2022: 249 mm; 2021: 363 mm; 2020: 811 mm; 2019: 469 mm; 2018: 929 mm; 2017: 362 mm; 2016: 540 mm; 2015: 387 mm; 2014: 530 mm; 2013: 579 mm; 2012: 506 mm
    http://www.meteovilanova.com.es/actual.htm
    Vilanova i la Geltrú


  • Hola, Marc! Sí, por eso lo decía, entre Cubelles, Vilafranca, Vilanova, Sant Pere y alguno más que he mirado de la zona no se acerca nadie a estas rachas. También es cierto que tengo una buena ubicación para recoger datos de viento, si acaso el peor ángulo es el SSW, pero lo demás, todo superdespejado.

    Farà uns 10 dies et vaig enviar un mail al correu de la teva pàgina on penges les dades meteorològiques. Fes-li una ullada quan puguis! gràcies!

    Marc


  • Farà uns 10 dies et vaig enviar un mail al correu de la teva pàgina on penges les dades meteorològiques. Fes-li una ullada quan puguis! gràcies!

    Marc

    Ostras, gracias por recordármelo. Entre que he tenido un montón de problemas con la subida de ftp en este sitio nuevo, no podía ni loguearme etc... Ahora lo miro.

    2024: 616 mm; 2023: 322 mm; 2022: 249 mm; 2021: 363 mm; 2020: 811 mm; 2019: 469 mm; 2018: 929 mm; 2017: 362 mm; 2016: 540 mm; 2015: 387 mm; 2014: 530 mm; 2013: 579 mm; 2012: 506 mm
    http://www.meteovilanova.com.es/actual.htm
    Vilanova i la Geltrú

  • A 30-35h en preci el wrf i el gfs van a la par posant una mica de precipitació i quasi una -2,tot i que la cota hauria de rondar els 700m, veurem que pasa. Si arriva al Montseny la preci hi haurà enfarinadeta.

    El Masnou 50msm

  • Primer post i parlar de mestral com no podia ser d'una altra manera. Les ratxes més fortes fa tot just una mitja hora. L'Albiol 119 km/h i Rojals 118 km/h. Les mitjanes 5 minutals 71 km/h. Tal com van les coses encara podria fer alguna ratxa una mica superior.

    Aquesta matinada hem tingut un altre tongada de mestral amb Siurana 111 km/h, Tossal de la Baltasana 98 i Capafonts 93 km/h.

    El temps a Muntanyes de Prades
    20 estacions i 15 webcams en línia

  • Bona tarda a tothom. A Vic , prou feines tenim 4ºi res de vents. Cap el nord de la comarca s´estan trencant els núvols. De pluja ni gota.

    Doncs prou sort que teniu de no tenir vent, aquí fot una ventada de cal déu, la temperatura també és molt més alta, 11ºC.

    Salut company.

    Belianes-Urgell (373 msnm) / Vilamòs-Val d'Aran (1255 msnm)
    Precipitació Belianes:
    2015: 234 mm. 2016: 341 mm. 2017: 343 mm. 2018: 589 mm. 2019: 481 mm. 2020: 507 mm.

  • yo a 66 hores vec mes pluja que en la anterior actualitzacio, vaya que el mauri nomes es mula al estiu quan hi ha anticiclo aixi qualsevol

    +1
    Ni que ho diguis, i a més em dona molta ràbia quan surt a les 15'35h., que diu sempre, sempre: "bon dia", quan ja es la tarda desde fa hores... No ho entenc... :silly:

    Barri del Guinardó (Barcelona) Carrer Cartagena, 110 metres.
    Visca la Meteo!

  • Pinta molt bonic el GFS, valors geopotencials baixos, la baixa entre balears i Catalunya, Tª a 850 d'entre 1 i -1 i la -25/26. Fa pinta de regada general important valors de + de 20 litres i ja veurem el tema cota, perquè ara per ara les condicions són optimes per veure neu per sota de 800 msnm,

    Aquest vespre/nit, si enllestit la feina de la universitat faré una publicació al blog! ja us en passaré l'enllaç!

    Marc